Informacje o szkoleniu 

Tytuł:
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – praktyka działalności socjalnej pracodawcy
Termin:
24.10.2018 - 24.10.2018
Miasto:
Bydgoszcz - Bydgoszcz
Kategoria:
Szkolenia Specjalistyczne

Program szkolenia

ZAKRES MERYTORYCZNY SZKOLENIA:

Głównym celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z zasadami tworzenia i rozliczania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)

KORZYŚCI DLA UCZESTNIKA:

Udział w szkoleniu pozwoli osobom w nim uczestniczącym poznać oraz uporządkować zasady tworzenia i rozliczania ZFŚS, uczestnicy poszerzą wiedzę z zakresu prawnych aspektów funkcjonowania ZFŚS według najnowszych przepisów oraz omówią i przećwiczą praktyczne zastosowania w odniesieniu do firm, w których pracują.

DLA KOGO ?

  • dla kadry kierowniczej
  • dla pracowników działów kadr i płac
  • dla przedstawicieli załóg ZFŚS

Ramowy program szkolenia:

  • 1. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) - pracodawcy zobowiązani i dobrowolnie tworzący możliwość odstąpienia od tworzenia ZFŚS. W jaki sposób pracodawca powinien poinformować pracowników o niewypłacaniu w danym roku świadczenia urlopowego?
  • 2. Regulamin ZFŚS
  • 3. Ustawowy zakres działalności socjalnej z uwzględnieniem ostatnich zmian, na jakie usługi mogą być przeznaczane środki ZFŚS
  • 4. Udzielanie pożyczek na cele mieszkaniowe: zasady wyboru celów mieszkaniowych finansowanych z ZFŚS, oprocentowanie pożyczki, bezzwrotna pomoc na cele mieszkaniowe, warunki zawieszenia i umorzenia pożyczki, skutki podatkowe umorzenia pożyczki dla pracownika, byłego pracownika oraz emeryta lub rencisty.
  • 5. Pojęcie kryteriów socjalnych - ustalanie sytuacji dochodowej do celów socjalnych. Na podstawie jakich przepisów pracodawca może żądać przedstawienia zaświadczenia o dochodach członków rodziny. Czy niezłożenie przez pracownika dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych przychodów może być podstawą do wstrzymania wypłaty z ZFŚS? Czy pracodawca może uzależniać wypłatę świadczeń od stażu pracy, wymiaru etatu czy rodzaju zawartej umowy o pracę? Sposoby pozyskiwania przez pracodawcę i potwierdzenia sytuacji materialnej osób uprawnionych.
  • 6. Metodyka ustalania liczby zatrudnionych do celów naliczenia odpisu według rozporządzenia MPiPS. Osoby uwzględniane i nieuwzględniane do naliczenia odpisu na ZFŚS. Co zrobić z osobami przebywającymi na urlopach bezpłatnych? Zasady naliczania odpisu na ZFŚS.
  • 7. Korekta rocznego odpisu na ZFŚS. W jaki sposób pracodawca ustala przeciętną liczbę zatrudnionych w danym roku kalendarzowym? Metody statystyczne stosowane do ustalenia przeciętnego zatrudnienia w danym miesiącu
  • 8. Świadczenia urlopowe. Kiedy pracodawca będzie zobowiązany wypłacić pracownikowi świadczenia urlopowe? Możliwość odstąpienia od wypłaty świadczenia urlopowego. Warunki, jakie musi spełnić pracownik, aby otrzymać dane świadczenia urlopowe a przychód pracownika
  • 9. Czego nie można finansować z ZFŚS?
  • 10.Korzystanie z ZFŚS przez emerytów i rencistów. Ograniczenie pomocy z funduszu dla osób będących emerytami lub rencistami. Kogo uważamy za emeryta lub rencistę objętego opieką socjalną?
  • 11.Procedura wydania, treść i wprowadzanie zmian do ZFŚS, obowiązek konsultacji zmian ze związkami zawodowymi. Czy pracodawca może wprowadzić jakiekolwiek zmiany do regulaminu w przypadku braku zgody związków zawodowych?
  • 12.Administrowanie i konsekwencje naruszenia ustawy o ZFŚS
  • 13.Komisje socjalne. Zasady tworzenia komisji socjalnych. Skład komisji i zakres kompetencji.


KIEDY?

Szkolenie zaplanowaliśmy w dniu 24 października 2018 roku, w godz. 9.00-15.00

Liczba godzin szkolenia: 6 godzin dydaktycznych.

Dla grup zamkniętych - możliwe jest ustalenie innego terminu szkolenia.

GDZIE?

Prospero Business Training w Bydgoszczy, ul. Cicha 63. Organizator szkolenia zapewnia materiały dla uczestników oraz przerwy kawowe.

METODY

Praktyczny charakter szkolenia

Zastosowane metody:

  • Prezentacja multimedialna
  • Analiza konkretnych przypadków, dostosowanych do grupy uczestników i do sytuacji, z jakimi spotykają się na co dzień
  • Wspólna dyskusja (technika „burzy mózgów”)

Trener:

Szkolenie poprowadzi Paulina Natywa - doktorantka studiów w Katedrze Gospodarowania Zasobami Pracy UMK w Toruniu, Kierownik Działu Kadr w Firmie Professional Care sp. z o.o., wykładowca na studiach podyplomowych Kadry i Prawo Pracy w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy i w Inowrocławiu oraz w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Toruniu, doświadczony szkoleniowiec z zakresu Kadr i Prawa Pracy w SKK w Toruniu i w Bydgoszczy oraz SEKA w Toruniu, a także praktyk - członek Komisji Socjalnej ZFŚS w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu w latach 2011-2014 (udział w aktualizacji Regulaminu ZFŚS, weryfikowaniu sytuacji materialnej pracowników i przydzielaniu świadczeń z Funduszu).

Rejestracja na szkolenie

Bydgoszcz
Miasto:
Bydgoszcz
Termin:
24.10.2018 - 24.10.2018
Cena:
480.00
Regulamin:
Zapoznałem się i akceptuję Regulamin szkoleń [PDF, 230Kb]
Aplikacja:
Rezerwacja na szkolenia następuje po odesłaniu do nas faksem lub drogą mailową wypełnionej i podpisanej Karty Zgłoszeniowej